יום ראשון , יולי 5 2020
ראשי / "לחלק ניכר מהנוער של בת ים אין את הכלים הסבירים להגיע להשכלה גבוהה"

"לחלק ניכר מהנוער של בת ים אין את הכלים הסבירים להגיע להשכלה גבוהה"

בת ים היא אחת הערים היחידות במרכז שלא כוללת בתוכה מוסד להשכלה גבוהה. עבור ד"ר לאה בם, מועמדת למועצת העיר ישנן כמה רעיונות בשאר להשכלה הגבוהה שניתן לפתח בעיר.

ד"ר לאה בם
ד"ר לאה בם

אחרי ארבעים שנות קריירה, ד"ר לאה בם ממשיכה להרפתקה הבאה- מועצת העיר בת ים.

בם, מספר שתיים של אלי יריב, משמשת כמדענית ראשית, משרד המדע והטכנולוגיה, נציגה בתכנית הטכנולוגית , Space and Aeronautic, ומייסדת, שותפה  של -CTO של חברה טכנולוגית שנוסדה בשנת 2016. בראיון לחדשות 'חולון בת ים ניוז' מספרת ד"ר בם על  האפשרויות שעומדות בפני העיר באשר להשכלה גבוהה.

"יותר מכפי שאני מודאגת מהשכלה גבוהה אני מודאגת מהחינוך התיכוני. עברתי לכאן מרחובות. אני יודעת מה זה חינוך ברמת גבוהה.  בבת ים אוהבים להתהדר בכך שאחוז התלמידים שסיימו בגרות עלה. אבל זה לא אומר כלום. יש המון שיטות להעלות את ציון המגן. בגרות זה עניין גם של איכות ולא רק כמות, שלוש יחידות מתמטיקה או חמש הן הבדל רציני. כאמור, החינוך העל יסודי קודם לכל בבת ים".

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ חדשות בת ים – להצטרפות
רוצים להגיב לכתבה, כנסו לקבוצה – בת ים ניוז – כל מה שקורה בעיר

בהנחה שנפתרו בעיות התיכונים, האם שווה להקים מכללה נוספת בבת ים?

לאחרונה הוחלט על ידי הועדה לתכנון ותקצוב כי  לא יתוקצבו יותר מכללות. כל המכללות שנפתחו בשנים האחרונות הן פרטיות לחלוטין. אם רוצים לפתוח מכללה בבת ים צריכים ספונסר מאד חזק שיפתח מכללה פרטית. יתרה מכך יש את המכללה בחולון ויש את המכללה למינהל, וביפו ישנה האקדמית. כרגע לתושבי בת ים יש הרבה אפשרויות לא רחוקות מהבית"

אז מה חסר לבת ים?

"אני חשבתי על שלוחה של אחת ממוסדות המחקר כמו למשל לימודי הים עם תוכנית ייחודית או מכללה לחינוך. זה לא יוריד מכבודה של בת ים בשום מקרה. "

מה אפשר לעשות עם לימודי הים?

" אפשר ללכת למחקר, גם לנושאים של איכות הסביבה. בעיקר היתי שמה את הדגש על איכות הסביבה, אנרגיה. זה תחום מאד רחב. במשרד לאיכות הסביבה מחפשים אנשים עם העיסוקים האלו, אבל צריך להתאמץ וללמוד".

כמה חוקרים בת ים צריכה?

 ד"ר בם, חברה במועצה להשכלה גבוהה, ממהרת לסנגר על עולם האקדמיה שהולך ומאבד מהרלוונטיות שלו בשנים האחרונות. תארים במנהל ושיווק הם עניין שבשגרה, ובוגרי תארים מתקדמים במינהל ציבורי, חינוך או מידענות לא מרוויחים בהכרח שכר הגבוה מהממוצע.

על כן עולה השאלה האם שווה להשקיע כל כך בתארים מתקדמים או להתמקד בקורסים יעודיים להשמה בהייטק. עבור ד"ר בם התשובה ברורה:

"אני מסכימה עם הטענה שתואר ראשון שווה ערך לתעודת בגרות. היום אי אפשר להתקדם בלי תואר ראשון או תואר שני. על כן הוקמו המכללות כדי לאפשר לכמה שיותר תושבים לקבל תעודה אקדמית. אני מאד בעד זה.  המוסד היחידי שלא זקוקים בשבילו לתעודת בגרות זה האוניברסיטה הפתוחה. ישנה שלוחה בבת ים, אבל זה לא מספיק. צריך לעודד עוד תושבים לצאת וללמוד".

לחצו לייק לעמוד הפייסבוק והישארו מעודכנים – בת ים חולון ניוז
כל כותרות השבוע ישירות למייל – הירשמו כאן

מה לגבי קורסים יעודיים להייטק במקום 'לבזבז' זמן על תארים?

"טוענים שלימוד תואר נחשב כבזבוז זמן. תלוי למה רוצים ללכת. אתה יכול ללמוד קורס בתכנות פייטון ולהתקדם בתכנות עד רמה מסויימת. אבל כדי להנדס או לחקור צריך תארים מתקדמים. גם בתחום מדעי הרוח והחברה תואר הוא עניין הכרחי. אתה לא יכול להיות פסיכולוג או פסיכולוג קליני מבלי לקבל תעודה. גם לי יש בנים ובנות שסיימו באוניברסיטה.

הבת שלי בת 33, סיימה לאחרונה דוקטורט בחקר מדעי המוח".

אז מה חסר?

"מהנדסים, לא מתכנתים. הנדסאים עם ראייה מרחבית וכללת. אנשים שיתאמצו ויוכלו להביא לתוצאות. מהנדסי תוכנה, הנדסאי חשמל. אלו אנשים שמרוויחים שכר נאה, ואלו מקצועות מבוקשים.  אני מבינה טענות של אנשים צעירים שניסו ללמוד תואר לא רלוונטי לא השתלבו בתעשייה. אפשר ללמוד בשביל הידע הכללי, זה בסדר גמור. מי שרוצה כסף קל ומהיר שילך לבורסה".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

רופאי שיניים בעיר בת ים - המומלצים

רופאי השיניים הכי טובים בבת ים לשנת 2020