יום רביעי , אוקטובר 28 2020
ראשי / תושבי בת ים – גם לכם עלתה הארנונה

תושבי בת ים – גם לכם עלתה הארנונה

גל תלונות התושבים על מדידות של שטחי דירות מוביל לעלייה במחירי הארנונה בבת ים. מאיר, נכה צה"ל ותושב העיר הופתע לקום בבוקר ולגלות עוד 40 מ"ר בדירתו.

לא מצליחים לשלם את הארנונה
לא מצליחים לשלם את הארנונה

בשנתיים האחרונות התבצעו פעולות מדידה במרבית הרשויות המקומיות בישראל, עד לשנים האחרונות עמדה בעינה החלטה  של משרד הפנים לעדכן את שטחי הנכסים בכל חמש שנים, אך עם זאת חלק מהרשויות לא יישמו זאת וחלק ביצעו זאת באטיות.

"התושבים חווים את המדידות כהטרדה וכהתעמרות, ולכן ראשי הערים לא מקיימים את ההוראה לגבי סקטור המגורים או שמקיימים אותה בצורה זוחלת. אף אחד לא רוצה להיזכר כראש העיר שהעלה את תשלומי הארנונה לתושביו", אומרת עו"ד רוית ברעם מזור, שותפה וראש מחלקת מיסוי מוניציפלי במשרד שביט בר און גלאון צין יגור ושות. עם זאת, ניכר כי בבת ים מדובר בסיפור אחר לחלוטין ותושבים רבים ממשיכים להתלונן על מדידות ש'הגדילו' להם את הנכסים בעשרות אחוזים.

לחצו לייק לעמוד הפייסבוק והישארו מעודכניםבת ים חולון ניוז
רוצים להגיב לכתבה, כנסו לקבוצה – בת ים ניוז – כל מה שקורה בעיר

 

מאיר, תושב העיר בת ים התעורר בוקר אחד וגילה שנוספו לו ארבעים מטרים לדירה. לא מדובר בארבעים  מטרים פיזיים שאפשר להניח בהם הליכון וארון נעליים, אלא ארבעים מטרים לפי עיריית בת ים, עבורם יצטרך לשלם ארנונה. עבור לוי מדובר בסכום רציני, שכן הוא נכה צה"ל, עניין המקנה לו הנחה של 67% על כל דירה שגודלה קטן מ-90 מטר (הדירה של מאיר היא 92 מטר). במדידה שערכה העירייה, התברר כי הדירה 'צמחה' לגודל של 136 מטר. המאבק בבירוקרטיה עבר מספר תחנות, בהן גילה כי החברה מדדה את גודל הדירה בהעדרו, כשביקש לקחת מודדים מטעמו, נאלץ שוב לעבור מפקיד לפקיד (וכמובן להמתין למודדים שאיחרו בכמה שעות). בסופו של דבר הסחבת הביאה לכך שארבעה חשבונות בנק השייכים לו ולאשתו- עוקלו.

גם לאחר שהנושאים הכספיים סודרו, התברר כי העירייה עמדה לגבות 'מאחורי גבו' סכום של 500 ₪ נוספים לאותה השנה. במקרה הזה לוי היה עירני וביקש לבחון כיצד הנכס שברשותו נמדד. עם זאת, עבור אלפי תושבים אחרים של בת ים העליה המטאורית בארנונה בחודשים האחרונים 'עברה מתחת לראדר' ועשרות אלפי שקלים נוספים בשנתיים האחרונות לחשבונות העירייה.

כאמור, מדובר במבצע מדידה ארצי, אך עם זאת, ניכר כי בבת ים אין סוף לסיפורי ההתמודדות מול העירייה.

בירור עם תושבים נוספים מתברר כי דירות של 50 מ"ר צמחו ל80 מ"ר, ודירות של 120 מ"ר מצאו את עצמן עם 60 מ"ר נוספים. תושבת העיר (59) סיפרה כי היא נאבקה מול העירה פעמיים כדי להוכיח שמדידת הדירה שלה בקומת הגג כללה את השטח של כל הקומה במקום את הדירה שלה בלבד. במקרה אחר תושב שגר בדירה מחולקת נאלץ לשלם ארנונה עבור שתי דירות נוספות.

הכל בחסות החוק, במסגרת המדידות שעורכת חברת בת ים, בעזרת חברת המדידה א.ש.ד  בשנתיים האחרונות.

ההסברים לתופעה שונים ומגוונים. ככל הנראה, במקרים רבים היה שטח מסויים מהדירה רשום כמרפסת שלא חושבה לצורך הארנונה. זאת למרות שבבתים רבים המרפסת נבנתה מראש כסגורה או נסגרה משך השנים.

הפתרון – להתאחד עם תל אביב

"הארנונה בבת ים גבוהה מסיבה מאד פשוטה. בת ים זו עיר עם הרבה מגורים ומעט מאד תעסוקה. הארנונה של התושב היא ארנונה גרעונית. משפחה משלמת על דירה של מאה מטרים מרובעים כ-6,000 ₪ לשנה. ההוצאה על אותה משפחה בשנה הוא גבוה בהרבה. זאת מכיוון שמשפחה זקוקה לחינוך, בתי ספר, תרבות, הופעות ביותר העצמאות, תחזוקת כבישים ופינוי אשפה.

איך רשויות מקומיות מפצות על כך?, מאין מגיע הכסף?, הן לוקחת כסף מתעסוקה.  במקרה של בת-ים , העניין מסובך יותר".

 
לכתבות נוספות:
בת ים – האזרחים תרמו כסף לילד חולה סרטן אבל הכסף הלך לעמותה
תוכנית חיסכון: בת ים לא מבזבזת אנרגיה

 

את הדברים מוסר עו"ד אבי אריה, מהתנועה לאיחוד המטרופולין לרשת חולון בת ים ניוז, ומעלה סוגיות מעניינות באשר להתנהלות של העיריה: "כפעיל חברתי אני יכול לפנות לעיריית בת ים ולקבל מידע. העירייה חשפה בפני את החוזה שבין העירייה ובין חברת המדידה.  כל תושב שחושב שהארנונה שלו גבוה יותר, לא צריך לחכות לאף מועמד פוליטי, הוא יכול להביא מודד מטעמו, ועם דוח של חברת המדידה הוא יוכל לערער על הארנונה. הוא יכול לבקש החזר כסף או הפחתה בשכר לאחר מכן.

"עם זאת, בבדיקה שערכתי גיליתי שהעירייה מנסה בכל דרך אפשרית להגדיל את הדירות כדי להגדיר את הארנונה, על חשבון התושבים. בבדיקה שערכתי  רציתי לראות איך בדיוק מתוגמלת חברת המדידות. האם יש לה אינטרס נסתר להגדיל את שטח הדירה שלכם? האם היא מקבלת אחוזים מהגדלת חשבון הארנונה של כולנו?

חברת המדידה מקבלת תשלום בגין כל מ"ר שהיא מודדת, קצת פחות משקל עבור כל מ"ר. כלומר, על דירה ממוצעת של 100 מ"ר היא מקבלת בערך מאה שקלים.  חברת המדידה לא מתוגמלת באחוזים בגין הגדלת נפח הדירה. אין סעיף כזה בחוזה, ומהניסיון הרב שיש לי עם חוזים מול רשויות מקומיות אין שום סיכוי שקבלן יקבל שקל מעבר למה שכתוב בחוזה".

באשר להבאה של מודדים מטעם העירייה, ארי מוסר כי במקרים האלו "אין הוקוס פוקוס, ועם כל הצער שבדבר נראה שאין טעויות גדולות במדידות של העירייה. פוליטיקאי שמבטיח לכם שמודדים מטעמו ימדדו את הנכס שלכם ויורידו את הארנונה – מטעה אתכם.  גם אם הדירה שלכם תימדד מחדש על ידי חברה אחרת, התוצאה תהייה כנראה לא מאוד רחוקה ממה שאתם משלמים היום"

באשר לשאלה  איך אפשר בכל זאת להוריד את תעריף הארנונה בבת ים, ובצורה משמעותית?, אריה משיב את התשובה הדיפלומטית שעולה, כמובן מפיו של אדם שעומד בראש תנועה חברתית לאיחוד בת ים ותל אביב. תשובתו של אריה פשוטה: הפתרון הוא "לאחד את בת ים עם תל אביב".

צביקה רובין,מועמד לראשות העיר ומנהל פורום בת ים בפייסבוק כתב : "לאחר בדיקה מעמיקה של חוק הארנונה ברצוני להודיע שלא ניתן לעשות שום שינוי בחוק המדידה ולא ניתן להוריד את הארנונה. זהו חוק ארצי באחריות משרד הפנים בלבד ולאף ראש עיר אין סמכות וגם לא תהיה סמכות לשנות את הארנונה בעיר. האפשרות היחידה לשינוי הארנונה נמצאת בידיו של שר הפנים שצריך להעביר את החוק בכנסת. ברצוני להתנצל אם הטעתי אתכם. אין לי כוונה להבחר ע"י שקרים ורמאות. כשאטעה אדע לבוא ולומר לכם התושבים את האמת".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה

עיריית בת ים, ככל הרשויות בישראל, מבצעת מדידה מחודשת של כל הנכסים שבתחומה על ידי מודדים מוסמכים. המדידות מתבצעות על פי צו המיסים של העירייה אשר מורה לבצע מדידה הכוללת את קירות הפנים והחוץ של המבנה. התשלום לחברה המודדת, שנבחרה במכרז באמצעות מרכז השלטון המקומי, נעשה בהתאם להוראות משרד הפנים ופסיקת בית המשפט ע"פ שטח המדידה ולא ע"פ אחוז ההגדלה.

יודגש, לכל תושב עומדת הזכות להגיש השגה בתוך 90 יום ולבקש מדידה מחודשת.

 

3 תגובות

 1. בואו נציין פרט חשוב.
  חברת המדידות מגיעה לביצוע המדידה מבלי שתיאמה זאת מול הדייר.
  אם תרצו לתאם שוב תצטרכו לעשות זאת מול אותה חברה שהעיריה מעסיקה(לא חובה) ותצטרכו לשלם 250 שח + מע"מ(היות ואנו לא עצמאיים שמזדכים על המע"מ הנה נעלמו להם כמעט 300 ₪)את הכסף תקבלו בחזרה רק כשהמדידה לא תואמת למדידה הראשונה
  למה לא לתאם מול הדייר ולהגיע בצורה מסודרת כמו גנבים ?
  האם יש ניגוד אינטרסים בין העיריה לחברת המדידות שמפנה את מי שלא מרוצה לאותה חברה ?

  • אז רק שתדע, במקרה שמצאת אי התאמה. בין המדידה הקודמת למדידה העדכנית ( מה שלא הגיוני שיקרה כי זה אנשים רציניים) תקבל זיכוי על כספך.

 2. סקר המדידות אינו דבר פגום כשלעצמו אלא כרגיל אופן הביצוע והתמריצים בצידו.
  א. לעיתים מדובר בתמריץ גבוה על הגדלת שטח ואז למודדים יש מוטיבציה "לטעות" ולהגדיל.
  ב. הרעיון של תהליך מופרט, בעל תועלת כלכלית שנגזרת מהגדלה בלי בקרה איכותית אמיתית יחד עם מוטיבציה גבוהה להגדיל מהווה בעיה מטרידה.
  ג. על הרשות המקומית מוטלת חובת הגינות מוגברת. בנוסף, יש הנחת עבודה שהרשות צודקת ונטל ההוכחה הינו על הנישום/התושב. כאשר עושים הפרטה (כפי שעושים במדידות) עם תמרוץ להגדיל ע"י חברה פרטית שלא חבה באותה חובת הגינות מוגברת כפי שהרשות נידרשת אבל מאידך נהנית מחזקת תקינות של רשות מקומית מתקבלת תוצאה בעייתית!

  בבדיקות רבות שערכנו (ריפאנד) בבת ים נמצאו פערים לא סבירים אשר הובילו להפחתות הזויות של מאות ומיליוני ש"ח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

רופאי שיניים בעיר בת ים - המומלצים

רופאי השיניים שכדאי להכיר בבת ים לשנת 2020