יום שלישי , אוקטובר 20 2020
ראשי / המועמדת לראשות העיר: "אני אבריא את החינוך בחולון"

המועמדת לראשות העיר: "אני אבריא את החינוך בחולון"

לקרן גונן ,המועמדת החדשה לראשות עיריית חולון, יש ביקורת נוקבת על מצב החינוך בעיר. בראיון שערכנו עמה היא מספרת על התוכנית שלה להבראת מערכת החינוך בחולון

קרן גונן
קרן גונן

שנת הלימודים התשע"ז (השנה הקודמת) נפתחה בקולות צורמים של הורים שמחו נגד תשלומי ההורים היקרים שנחתו על ילדי חולון כמו על שאר ילדי ישראל. בעוד הבעיה היא כלל ארצית, בחולון פועלת רשת רחבה של הורים שלא מוכנים לשלם על פעילויות 'רשות'. בין היתר נודע סיפורה של סמדר שושני שבנה הוחזר מטיול שנתי בשל סירובה לשלם.

יתר על כן, החשיפה האחרונה לפיה חולון ירדה למקום 74 בדירוג הארצי של בתי הספר המצטיינים, מוסיפה זעם וכעס בקרב הורים רבים. כעת, על סיפה של שנת הלימודים ומערכת בחירות, מתבקשת השאלה באשר לעמדתה של המועמדת ד"ר קרו גונן שגדלה במערכת החינוך בחולון וצמחה בפן המקצועי במערכת.

לחצו לייק לעמוד הפייסבוק והישארו מעודכנים –  בת ים חולון ניוז
רוצים להגיב לכתבה, כנסו לקבוצה – חולון ניוז – כל מה שקורה בעיר

בראיון ל-בת ים חולון ניוז', מספרת גונן על התוכנית האישית שלה להבריא את מערכת החינוך בחולון.

כאשת חינוך לשעבר, מה הבעיות העיקריות של חולון כיום?
סביבת הלימוד, אי אפשר לתת לילד חינוך בסביבה מסוכנת, מלוכלכת או דחוסה. זה התנאי הבסיסי. לצערי הרב, כשניהלתי את פרוייקט מעג"ן בגני הילדים בחולון, נחשפתי לגנים לא ראויים עבור הילדים שלנו, אפילו הייתי אומרת מסוכנים.

המצב של חולון בתחום החינוך לא מזהיר. את יכולה להעריך למה?
"זה קורה בגלל כמה סיבות לדעתי. החל מחוסר תכנון: בבנייה, בשיפוץ והתאמה של מוסדות החינוך לתושבים, מבחינת מיקום, מספר כיתות ועוד. לאחר מכן אנחנו מוצאים שתושבי העיר מתמודדים  קשיים בתהליך שיבוצים הן בחינוך הרגיל והן המיוחד. תוסיף לכך את  תחלופה רבה של מנהלים ומנהלי אגפים ומנהל.  כל פעם לוקח למערכת זמן להתחיל להניע תהליכים משמעותיים והתהליכים נעצרים."

מה באשר לעירייה עד עכשיו? איך היא היתה קשורה לזה?
"במשך שנים היתה הזנחה. אפשר לראות את זה עם  תקציבים לפרוייקטים עירוניים לא מבוקרים ולא מפוקחים. אבל זה עוד כלום. הדבר הגרוע ביותר זה היחס לתושבים. דלת סגורה של מנהל החינוך, התכנסות והתגוננות אינה הדרך לשיח ושיתופי פעולה בין ההורים למנהל החינוך. "

ישנן טענות רבות שאת מתמקדת 'מדי' בחינוך ושזו האג'נדה היחידה שלך
אני אכן מגיעה מתחומי טיפול, רווחה, חינוך ובריאות, אך אני מנוסה גם בתחומים אחרים: תשתיות, תברואה, חוזים,  דיני עבודה, ביטוח, תב"ע,  ועוד זאת מתוקף ניסיוני הרב כמנהלת ל מאה עובדים, עשרות ספקים ותקציב של מילוני שקלים. כאדם בעל עקומת למידה גבוהה יש לי יכולת גבוהה ללמוד כל נושא בטווח זמן קצר מאד ולכן, חינוך הוא תחום חשוב מאד, אך אני בהחלט שולטת במגוון רחב של תחומים. כיום אינני רואה מועמד בעל ניסיון רב כשלי.

איך ניתן לבצע את השינוי?
"צריך לכונן בעיר מערכת לימוד מקיפה, בית הספר הוא חוליה חשובה בשרשרת החינוך אך לא היחידה, חוגי העשרה, שירותי טיפול במסגרת ביה"ס, תגבורים, פעילות שכונתית וסיוע היקפי משלמים את הצרכים של הילד. ילד שהוא חבר של ילדים אחרים ושכן של חברים נוספים מגיע לבית הספר בתחושת היכרות ובטחון. זו סביבה שקשורה גם לנושאי מגורים ורישום נכון".

מה לגבי הצוות החינוכי?
"חשוב לפתור לפני הכל את תנאי העסקה של הסייעות וגורמים נוספים בשרשרת החינוך. אי אפשר להתייחס לעובדים שמטפחים את דור העתיד שלנו כאח חורג הן בזכויות והן בתנאים והכנסה  חינוך על ידי אנשי מקצוע אינו בייבי סיטר ויש לזה עלות."

כיום מתחיל להתהוות שוב המאבק בנושא תשלומי הורים. איך זה קשור אלייך?
"אני מכירה את הנושא מקרוב כאמא וכמנהלת בעירייה, אני מבינה שיש מקום לטפל בו ברמה הארצית ולכן אני מגיעה לדיונים בכנסת ומסייעת למאבק חשוב זה. ביחד עם זאת, אני חושבת שבחולון ניתן לסייע ולאפשר קבלת השירותים על ידי תקציב הממשלה והרשות העירונית ללא השתתפות ההורים. בחוגי בית שאני עורכת בעיר אני מסבירה לפרטים את תכנית העבודה בתחום זה."

דיברת על ההשכלה שלך בתחום, איך היא תוכל לעזור בתפקיד כראש עיר?
"מההשכלה האקדמאית שלי ניתן להבין כי יש לי יכולת לימוד גבוהה ומהירה. נושאים שאיני מכירה יש ביכולתי לשבת מול נתונים, ללמוד אותם לעומק להסיק מסקנות ולהקיש מידע בין נושאים. יכולת ניתוח המידע שלי והצלבת המידע הם כלי חשוב בלמידת נושא חדש והגעה לחקר האמת.".

מעבר לכך, הניסיון המקצועי  שלי כאשת טיפול, חינוך, רווחה ובריאות מאפשרים לי להיות מובילה בהבנה המערכות, בבניית תכניות, ובהסתכלות

ברמת המיקרו והמקרו גם יחד ביחידות השונות של העירייה הנותנים שירותים רבים לתושבים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אביבה גולן. צילום: עמי ורדי

אביבה אהובתי