יום שני , ינואר 18 2021
ראשי / חולון / חולון של 2030 : הופקדה תכנית המתאר החדשה לעיר

חולון של 2030 : הופקדה תכנית המתאר החדשה לעיר

התכנית מגדירה את החזון להתפתחות העיר לאופק התכנון 2030 ומחליפה את תכנית המתאר ח/1 המאושרת משנת 1958.

תכנית המתאר החדשה של חולון
תכנית המתאר החדשה של חולון

מוטי ששון, ראש העיר: "לאחר שנים של עבודה מאומצת לקידום התכנית, זהו יום חג לעיר ולתושביה. התכנית תנחה את פיתוח העיר בהווה ובעתיד ותשקף את מדיניות העירייה ומגמות התכנון לשנים הבאות תוך ראיית איכות חיי התושבים ומתן דגש למרחב הציבורי, לקהילה ולחיים הציבוריים בעיר"

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ת"א הפקידה את תכנית המתאר לעיר חולון ח/2030. ההחלטה בדבר הפקדתה התרחשה ביולי 2016 . העיר חולון מונה כ-200,000 תושבים ומשתרעת על פני 19,200 דונם. אוכלוסיית העיר צפויה לגדול בכ-40,000 נפש עד לשנת 2030 ותוספת זו תתאפשר באמצעות עיבוי מרקם המגורים העירוני הקיים, בנייתן של סביבות מגורים חדשות, שדרוג השירותים העירוניים, חידוש המרחב הציבורי ופיתוח התעסוקה.

עקרונות התכנית לעידוד ההתחדשות מתבססים על 7 עקרונות: יצירת מרחב עירוני רצוף ומובהק ע"י חיזוק הרחובות הראשיים וע"י חיבור המרכז המסחרי הוותיק ברחוב סוקולוב, המרכז החדש בגולדה מאיר והמרכז העתידי בדרום העיר; גיבוש פרוגרמה למבני ציבור המתבססת על התדריך התקף והקצאת הקרקע ומאפשרת מימוש של עד 400% בנייה בקרקע לבנייני ציבור; העצמת מעמדם הכלכלי של העיר ושל אזור התעסוקה, שהינו בעל חשיבות מטרופולינית, ע"י תוספת שטחים למשרדים והתחדשות המרחב הבנוי תוך שמירה על תמהיל מאוזן בין המלאכות המסורתיות לבין המשרדים; שימור ערכי הטבע ומורשת בנויה; יצירה ושמירה על מגוון גנים ומרחבים פתוחים תוך ניצול מושכל של הקרקע הפנויה וחיזוק הקשר לפארק אריאל שרון, מקווה ישראל וחוף הים; שיפור מערך התחבורה הציבורית, צמצום השימוש ברכב פרטי ושיפור איכותו של המרחב הציבורי תוך הנגשתו להולכי רגל ורוכבי אופניים; הגדרת מדיניות עירונית מקיימת בנושאים כמו: בניה ירוקה, מיחזור, פינוי פסולת וצמצום נפחי הטמנה.

יצויין, כי גיבושה של התכנית התבססה על סקרי מצב קיים, שיתוף הציבור ומסמך עיקרי המדיניות המהווים מסמכי רקע לתכנית. כמו כן,  העירייה שיתפה את הציבור בהתוויית תכנית המתאר,  ותחת הכותרת "יחד יוצרים עתיד", נערך כנס גדול לנושא, בו לקחו חלק פעיל, מאות מתושבי העיר. התושבים, שהגיעו כדי להשפיע על עתיד העיר ועל עתידם שלהם ושל ילדיהם, השתתפו בקבוצות דיון, אשר עסקו בשלל סוגיות ונושאים, העומדים בבסיס תכנית המתאר. על תכנית זו שקד צוות מומחים בתחומים שונים בראשותו של משה כהן מחברת "קשת" ואדריכל אמיר קולקר מ"קולקר-קולקר-אפשטיין אדריכלים". הצוות המקצועי עבד מול כל הדיסציפלינות המקצועיות בעיריית חולון בראשותה של מהנדסת העיר, אדר' מימי פלג.

תקופת ההפקדה נמשכת חודשיים ממועד הפרסום של ההודעה בדבר הפקדת התכנית. בתקופה זו רשאי להתנגד לתכנית כל אדם שהתכנית עשויה להשפיע עליו.
ניתן לעיין בתכנית במשרדי העירייה, בשעות הקבלה של הממ"ש (מרכז המידע והשרות של מינהל ההנדסה) בקומה 3 ברחוב ויצמן 58 חולון. קיימת גם אפשרות לעיין בתכנית המופקדת באתר העירייה, אתר משרד הפנים ובאתר של רשות מקרקעי ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אביבה גולן. צילום: עמי ורדי

אביבה אהובתי