יום חמישי , יולי 16 2020
ראשי / להנכיח את חוסרן: הסטודנטים עיצבו אנדרטה לעמותת יד לשיריון

להנכיח את חוסרן: הסטודנטים עיצבו אנדרטה לעמותת יד לשיריון

שלושה סטודנטים מהמכון הטכנולוגי בחולון אחראים על עיצוב האנדרטה החדשה שנחנכה בלטרון השבוע. אחת התלמידות, דנה זבדי, מספרת על הרעיון מאחורי האשליה הויזואלית

האנדרטה שעיצבו בוגרי היט חולון בלטרון, צילום: באדיבות היט חולון
האנדרטה שעיצבו בוגרי היט חולון בלטרון, צילום: באדיבות היט חולון

השבוע נחנכה בפארק העוצבות בלטרון אנדרטה שתוכננה עבור עמותת יד לשריון ועוצבה על ידי שלושה סטודנטים מהפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון. הפרויקט של השלושה, נופר כהן – עיצוב פנים, אסא אלבז – עיצוב תעשייתי ודנה זבדי – עיצוב תעשייתי, בוצע במסגרת קורס פרו-סמינריון לתלמידי ג' בשיתוף פעולה עם העמותה. את הקורס הנחתה פרופ' דנה אריאלי, דיקאן הפקולטה לעיצוב לשעבר לצד המעצב ראובן גבעתי והפסל דוד פאר.

"כל זווית מייצרת חוויה שונה"

אחת התלמידות, דנה זבדי, מספרת על תהליך היצירה. "העיסוק באנדרטה באופן טבעי מייצר קונוטציה של שכול. בניגוד לאנדרטאות קלאסיות, אנדרטה זו איננה עוסקת בשכול, אלא בחוסרן של יחידות אשר סיימו את תפקידן בכוח הצבאי מטעמים שונים. לכן, מתוך הדיונים בקבוצה, החלטנו לעצב אנדרטה אשר מטרת העל שלה היא להנכיח את חוסרן של אותן יחידות באופן ויזואלי. האנדרטה עוסקת ביצירת השלם בחיל השיריון באמצעות החסר. עיצבנו עשרים יחדות זהות בגודלן הניצבות בשורה בזו אחר זו. מכל יחידה מוחסרת צורה שונה, וביחד נוצרת אשליה של צורה אחת שלמה מהחוסר".

האנדרטה מאפשרת למתבונן לחוות אותה בצורה אחרת בשינוי מיקום. "למעשה עיצבנו מערך אשר מאפשר למתבונן לחוות את האנדרטה בצורה שונה מכל זווית. רק מזווית מסויימת מתחיל להיפער חלל עגול בין הלוחות אשר מבטא את החוסר מתוך השלם. כל זווית מייצרת חוויה שונה אצל המתבונן ולמעשה מספרת סיפור".

"אני מקווה שבאתר הזה יעברו מדי שנה למעלה ממיליון איש"

פרויקט ההנצחה מקודם על ידי עמותת 'יד לשריון' שהוקמה על ידי מפקדי שריון ותיקים החל ממלחמת העצמאות, חיפשו את הדרך המשמעותית ביותר להנציח את חבריהם לנשק, מפקדיהם ופקודיהם, שנפלו במערכות ישראל, וניסחו את חזונם כדי להגשימו מהר ככל האפשר.

יצירת השלם בחיל השיריון באמצעות החסר, צילום אילוסטרציה
יצירת השלם בחיל השיריון באמצעות החסר, צילום אילוסטרציה

בטקס במתחם נשא דברים גם יו"ר המכון הטכנולוגי פרופ' אדוארד יעקובוב שאמר כי "תכנון ועיצוב האנדרטה מגלם בתוכו את חזון המכון הרואה בעשייה למען החברה ערך עליון וכן מדגיש את הרב תחומיות של המכון המשלב לימודים מדיסציפלינות שונות במסגרת חמש הפקולטות שלו. אני מקוה שבאתר הזה יעברו מדי שנה למעלה ממיליון איש ואנו גאים להיות חלק מהפרויקט המיוחד הזה. אני מאחל לנו המשך שיתוף פעולה עם עמותת יד לשיריון גם בפרויקטים נוספים".

אלוף (מיל') יפתח רון טל שיבח את המכון וציין כי ההצעה של HIT שזכתה נבחרה פה אחד מבין הצעות רבות ממוסדות אחרים וכי צוות העמותה התחבר מתוך הערכה רבה לרוח שמוביל נשיא המכון. האנדרטה מפארת את המקום ומביעה בצורה ייחודית את חסרונן של החטיבות שנסגרו ובכך מקיימת מצווה גדולה וחוב לנופלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אביבה גולן. צילום: עמי ורדי

אביבה אהובתי