שבת , יולי 13 2024
 
ראשי / מדורים / המומחים / צוואה שנשתכחה: זה לא כל כך נדיר

צוואה שנשתכחה: זה לא כל כך נדיר

כאשר אדם נפטר והותיר אחריו צוואה - ברירת המחדל היא שהכתוב בצוואה הוא ההנחיה התקפה כדי להנחות לגבי חלוקת רכושו. אך מה קורה במקרה שהצוואה נכתבה שנים רבות ואולי אף עשרות שנים לפני מותו? בשנים בודדות יכולים להתרחש שינויים מהותיים בחיים האישיים של אדם וכן בהונו, בטח שבעשרות שנים

ליעד מרום צילום: Freepikcloseup-shot-person-s-last-will-testament
צילום: Freepik

לעיתים, צוואה נערכת כחלק מנוהל של קליטה למקום עבודה, לעיתים בעקבות מאורע שמשפיע על תחושת הביטחון הקולקטיבית או האישית ולעיתים מתוך בחירה מודעת בזמן שאדם צעיר וילדיו קטנים. על כל פנים, לעיתים כאשר יש פער שנים גדול בין מועד עריכת הצוואה לבין מועד הפטירה, הצוואה כבר נשתכחה מבחינתו של המצווה. במקרה זה, ניתן להניח כי חלק מההנחיות כבר לא רלוונטיות, רצונו האמיתי השתנה, אך מנגד אין צוואה חלופית שנכתבה. מדובר בסיטואציה מורכבת, שמגיעה לפתחו של בית המשפט לא פעם. על מנת להבין לעומקו את העניין, ואיך ניתן להימנע ממנו, פנינו להתייעץ עם עו"ד לענייני משפחה עודד וולף.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של בת ים ניוז

  רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של בת ים ניוז


 

לקריאה על איתור צוואה שהופקדה >>

 

מהי צוואה שנשתכחה ומה עמדת החוק לגביה?

 

צוואה שנשתכחה, כשמה כן היא, צוואה שבגלל הזמן שחלף מאז כתיבתה – היא נשתכחה מראשו של המצווה. כיוון שכך, לעיתים השינויים בחייו מובילים לכך שהצוואה לא באמת מבטאת את רצונו האמיתי בשנים  האחרונות לחייו.

 

מבחינת החוק, יש מספר עילות לביטול צוואה. ראשית, כתיבה של צוואה עדכנית יותר בהכרח מבטלת את הצוואה שקדמה לה. שנית, ניתן להשמיד את הצוואה או למסור הודעת ביטול לגביה. הודעת הביטול יכולה להימסר באותן דרכים בהן ניתן לכתוב צוואה, כמו ביטול בכתב יד, ביטול בפני עדים, או ביטול בפני רשות. במקרה בו לא קיימת צוואה חלופית והצוואה הקודמת בוטלה, העיזבון יחולק בהתאם לכללי חוק הירושה.

 

על מנת שצוואה תיכנס לתוקף יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה. לאחר מכן, ניתן להגיש התנגדויות לקיום הצוואה. את ההתנגדות יכול להגיש מי שמוגדר כ"מעוניין בדבר", כלומר אדם שיש לו עניין כלכלי במקרה של פסילת הצוואה או בקיומה. ישנן מספר עילות להגשת התנגדות לצוואה, כפי שמפרט חוק הירושה.

 

כך למשל, אם הצוואה נכתבה במצב של אי כשרות, או תחת איום או כפייה, אם ישנה טעות סופר בכתיבת הצוואה, אם הצוואה סתומה, או לחילופין בלתי חוקית, בלתי מוסרית או בלתי אפשרית ועוד דוגמאות לעילות שניתן למצוא בסעיפים 26- 36 לחוק הירושה. החוק לגבי צוואות כאמור, אינו מייחס משמעות משפטית לצוואה שנשתכחה, וכאשר הנושא הגיע לבית המשפט לא נראה קו חד משמעי בנושא זה.

 

איך ניתן להסביר זאת?

 

על מנת להסביר את מורכבות הסיטואציה, נבחן מקרה פרטי שהגיע לתקשורת ועסק בדיוק בנושא צוואה שנשתכחה: אב שערך צוואה בהיותו טייס צעיר, כאשר בנו חי אצל האם ולא היה עימו בקשר. במסגרת ערכת הצוואה, הנחה האב להוריש את כל רכושו לאחיו ואחותו. במהלך השנים שחלפו, האב חידש את הקשר עם בנו ואף עם נכדיו שנולדו ממנו והם יצרו מערכת יחסים חמה ומשמעותית.

 

לאחר מותו, נמצאה הצוואה הישנה, והבן הגיש לה התנגדות, בטענה לפיה מדובר בצוואה שנשתכחה ולא משקפת את המציאות ואת רצונו של אביו בשנים האחרונות. השופטת דהן, אשר אליה הובא המקרה, קיבלה את טענות הבן, פסקה לטובתו וקבעה כי הצוואה בטלה. אחיו ואחותו של האב ערערו לבית המשפט המחוזי, שם התהפכה ההחלטה ונקבע כי הצוואה תקפה. ההסבר שלהם היה כי צוואה שנשתכחה זהו מונח שלא קיים בעילות ביטול הצוואה. במקרה זה, אין לאפשר חופש פרשני למסמך, אלא לקבלו כלשונו.

 

איך ניתן למנוע מקרה של צוואה שנשתכחה?

 

בעולם המשפט , לא מדובר על מקרה נדיר ותוצאותיו יכולות להוביל לסכסוכים משפחתיים ומשפטיים, ולכן יש לנסות ולמנוע אותו ככל האפשר. ראשית, חשוב להעלות את הנושא עם בני משפחה קרובים ולשוחח עליו בפתיחות. מומלץ לבצע יישור קו משפחתי, בעיקר אם מדובר בבני משפחה מבוגרים שלא ידוע אם ערכו צוואה.

 

מדובר בשיחה שעלולה להיות טעונה, אך יש בה כדי להוביל ליחסים תקינים במישור המשפחתי, למנוע סכסוכים משפטיים ארוכים ותחושת מתח.

 

לסיכום, צוואה שנשתכחה עלולה ליצור התנגדויות לקיומה ועם זאת, היא אינה מעוגנת בחוק כעילה לביטול צוואה. יכול להיות שבעקבות סיטואציות משפטיות מורכבות, יישקל העניין בעתיד והחוק יותאם למציאות, אך עד אז, עשו כל שביכולתכם על מנת לוודא קיומה של צוואה עדכנית ורלוונטית, הכתובה בהתאם לכללי החוק.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתםבפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל desk@d-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

ליעד מרום צילום FREEPIK

6 דרכים בהם תוכלו לשפר את האנגלית שלכם פלאים!

תפריט נגישות