יום רביעי , אוקטובר 28 2020
ראשי / משרד הפנים נגד מרכולים בשבת: "ניסיון לחנוק את העיר"

משרד הפנים נגד מרכולים בשבת: "ניסיון לחנוק את העיר"

משרד הפנים הודיע אתמול כי נפסלו חוקי העזר העירוניים שחוקקו ארבע רשויות מקומיות, ביניהן חולון. הפעילה החברתית ענבר לביא מאוכזבת, סגן ראש העירייה מרגיע

משרד הפנים החליט לפסול את חוקי העזר המאפשרים פתיחת עסקים בשבת, צילום: pixabay
משרד הפנים החליט לפסול את חוקי העזר המאפשרים פתיחת עסקים בשבת, צילום: pixabay

חוק המרכולים שוב עולה על סדר היום הציבורי, זאת לאחר שמשרד הפנים החליט לפסול חוקי עזר המאפשרים פתיחת עסקים בשבת אותם חוקקו 4 רשויות מקומיות (מודיעין, ראשון לציון, חולון וגבעתיים). במשרד הפנים הסבירו, כי השר דרעי החליט לפסול את החוק מכיוון שהן לא הסבירו מדוע יהיה זה הכרחי לפתוח את העסקים ביום המנוחה. דרישה זו היא חלק מחוק המרכולים שאושר בתחילת השנה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ומעניק לשר הפנים את הסמכות לבטל חוקי עזר עירוניים בכל הנוגע לשמירת השבת במרחב הציבורי.

יעניין אותך גם

ויקטור טל מגיב על סגירת התיק: "לא היה לי ספק"

שביתה מחר בוולפסון: "נהיה ספורט להוציא את העצבים על הצוות"

חיים זברלו, צילום: יח"צ
חיים זברלו, צילום: יח"צ

לשכת השר דרעי מסר: "השר רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

"בחולון יש יחסים קרובים בין חילונים לדתיים"

התגובות ברשת קשות ומאשימות את דרעי בפרט והציבור החרדי בכלל בכפייה. יש לציין כי בחולון פועלים בתי קפה, מסעדות ומוזיאונים אשר מעמדם לא ייפגע בשל החוק.

ענבר שגיא, פעילה חברתית, מאוכזבת מהתערבות השר דרעי באורח החיים בעיר: "אנחנו משפחה של שני הורים ושלושה ילדים קטנים ואין לנו רכב. המכולת הקרובה ביותר נמצאת מרחק רבע שעה הליכה מהבית שלנו. לא ביקשנו שיהפכו את שבת לעוד יום עסקים רגיל, אבל הניסיון לחנוק את העיר ולכפות על התושבים אורח חיים דתי- זו פשוט בושה".

מנגד, סגן ראש עירית חולון ויו"ר ש"ס חיים זברלו מנסה להרגיע את הרוחות. "עד כה חוק המרכולים דיבר על כך שאסור לפתוח בשבת. אנחנו מעולם לא כפינו על אף אחד לסגור עסק בשבת. חשוב להדגיש כי מדובר בחוק שלא נאכף מעולם ולא ניסינו לגרום לו להיאכף. מה שעומד כעת לסדר היום זה חוק העזר ששואל האם מותר לפתוח?'. כמובן שאנחנו בתור סייעת ש"ס לא נעמוד לצד חוק שמתיר לעסקים להיפתח בשבתות ובמועדים. מדובר בחוק עזר עירוני שעבר לפני מספר חודשים על חודו של קול וכעת משרד הפנים החליט לבטל אותו. המצב עד עכשיו היה מצב לפיו 'אסור' לכאורה לפתוח אבל אף אחד לא אכף את החוק. המצב מעכשיו הוא מצב של שיסוי, כי ברגע שמדברים על חוק ששואל 'האם לפתוח או לא לפתוח' הופכים את החרדים לאשמים אוטומטית. בחולון יש יחסים קרובים בין חילונים ודתיים. יתר על כן, רוב תושבי העיר מסורתיים ומאמינים בדרך ישראל ובתורת ישראל, חבל ללבות שנאה סתם כך".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

רופאי שיניים בעיר בת ים - המומלצים

רופאי השיניים שכדאי להכיר בבת ים לשנת 2020