יום שלישי , ספטמבר 29 2020
ראשי / "אנחנו מסכלים פיגועים באופן יומיומי": סמ״ר ישאנבל בירו, איש השבוע שלנו

"אנחנו מסכלים פיגועים באופן יומיומי": סמ״ר ישאנבל בירו, איש השבוע שלנו

כבן הבכור למשפחה שעלתה מאתיופיה, ישאנבל מחולון לא ידע למה לצפות בשירותו הצבאי. ראיון שמתחיל בשדות של אתיופיה ונגמר בסמטאות העתיקות של חברון

פעילות מבצעית בחברון, צילום אילוסטרציה
פעילות מבצעית בחברון, צילום אילוסטרציה

סמ״ר ישאנבל בירו, בן 21, משרת במחלקת הסיור של גדוד 605 בחטיבת השריון 188. באוגוסט 2015 התגייס ישאנבל להנדסה קרבית וסיים את ההכשרה בהצטיינות. הוא שובץ בגדוד 605 שבחטיבה 188 וביקש להגיע למחלקת הסיור, כוח קטן שמתמקצע לעומק.

״החיילים במחלקה באים בגישה רצינית ועם רצון לעבוד. יש אווירה טובה, חברים להמשך החיים״, מספר בירו, ״היופי אצלנו הוא השילוב בין המחזורים. הצעירים לומדים מהוותיקים. אני אוהב להעביר את ההכשרות ולהסביר על הייעוד של המחלקה ועל האמצעים המיוחדים שלנו״.

סמ"ר ישאנבל בירו, צילום: באדיבות דובר צה"ל
סמ"ר ישאנבל בירו, צילום: באדיבות דובר צה"ל

הגדוד של ישאנבל תופס קו בתקופה האחרונה בגזרת עוטף חברון שבמרחב החטיבה המרחבית ״יהודה״. מדובר בתעסוקה מבצעית מורכבת מאוד שדורשת יכולות חי״ר גבוהות מאוד. "אנחנו פועלים שעות רבות על מנת להגן ולשמור על בטחון תושבי המרחב ויוצאים לפעילויות מורכבות בעומק השטח שכוללות מעצרי חשודים וסריקות רבות, הכל כדי לאפשר שגרת חיים בטוחה לתושבים. אנחנו עובדים קשה אבל תמיד שומרים על רוח טובה. הידיעה שאנחנו מסכלים פיגועים באופן יומיומי מהווה סיפוק משמעותי מאוד״.

באתיופיה עסקו בחקלאות, צילום אילוסטרציה
"באתיופיה עשינו הכל לבד", צילום אילוסטרציה

"לא היה לי הרבה ידע על הצבא"

כשהיה ישאנבל בן 12 קיבלה משפחתו החלטה ששנתה את חייו מהקצה לקצה, ההחלטה לעלות לישראל. ישאנבל נולד וגדל באתיופיה, בשנת 2008 עבר עם משפחתו לארץ והצטרף למשפחה המורחבת שחיה בישראל כבר במשך שנים.

"אתיופיה וישראל שונות בהכל", מספר בירו, "באתיופיה התבססנו על חקלאות, היו לנו אדמות של חיטה ושעורה ועשינו הכל לבד. פה אנחנו פשוט הולכים לקנות בסופר".

אילו זיכרונות הותיר בך מרכז הקליטה בבאר שבע?

"זה היה מעבר טוב, עזרו לנו עם הכל, עם השפה ועם המקום החדש. היו הרבה קשיים, זאת תחושה מוזרה להתחיל ללמוד א-ב של שפה חדשה בגיל 12. אבל שמחנו כי היתה לנו מטרה. באולפן ובבית ספר פגשתי אנשים מדהימים, אני מודה להם עד היום, הם מלווים אותי גם עכשיו״.

ישאנבל גר בחולון מזה 4 שנים, הוא למד בקמפוס קריית שרת והרחיב כלכלה ותנ"ך. ״אני האח הבכור במשפחה, לכן לא היה לי הרבה ידע על הצבא לפני שהתגייסתי״, מסביר, ״שמעתי על הנדסה בעקבות מבצע צוק איתן. התחום של חבלה ומיקוש עניין אותי. הוא משלב לחימה, חשיבה ולמידה״.

חיל ההנדסה הקרבית הוא חיל המשלב את תחום ההנדסה יחד עם לוחמת חי"ר. תפקידו כולל פריצת מכשולים, פירוק מוקשים, הטמנת מטענים, יצירת מכשולים לאויב והוא מתפקד כיחידות חי"ר בשגרה ובחירום. גדודי ההנדסה נמצאים תחת חטיבות השריון.

לאורך שירותו עבר מקומות שונים והשתתף באירועים רבים. ״הצבא לימד אותי להתחבר לאנשים ולעבוד ביחד בשביל מטרה משותפת גם אם אנחנו לא מסכימים לחלוטין״, מסכם בירו, ״גם ברגעים קשים אני תמיד זוכר שבאתי לתרום ושאני עושה משהו בשביל המדינה״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אטליז משה