יום שני , נובמבר 30 2020
ראשי / "הוצאתי גופה מהמים": מציל הנער שטבע בשבת מספר

"הוצאתי גופה מהמים": מציל הנער שטבע בשבת מספר

מוצאי שבת בחוף תאיו, במים צף נער בן 17, מצבו אנוש. עידן קסס, בקור רוח נדיר, חילץ אותו וביצע בו החייאה עד להגעת הגורמים הרפואיים. והוא בעצמו רק בן 18

הנערים נכנסו למים אחרי שעות פעילות המציל, צילום אילוסטרציה
הנערים נכנסו למים אחרי שעות פעילות המציל, צילום אילוסטרציה

שני מקרי טביעה בחופי בת ים בשבוע האחרון. הראשון אירע בחוף תאיו, במוצאי שבת, במהלכו נמשו מהמים שני נערים בני 17 מחולון, אחד מהם הובהל לבית החולים במצב בינוני. למחרת, במקרה טביעה נוסף בחוף הגולשים, בן 25 הובהל גם הוא לבית החולים.

יעניין אותך גם

תאונת עבודה בבת ים: פועל חולץ לאחר שנקבר בעפר

שלא יעבדו עליכם: המדריך השלם לנוער העובד בחופש הגדול

שבוע סוער למצילי בת ים, צילום: כנרת שמרוני
שבוע סוער למצילי בת ים, צילום: כנרת שמרוני

עידן קסס, רק בן 18, מציל בחופי בת ים, הוא המציל שמשה את הנערים מהמים, יחד עם חברו אור בוקרה, גם הוא בן 18. במפגש שקיימנו הוא מספר על רגעי הסערה: "השעה הייתה לאחר שעות הפעילות בחוף. אני ואור החתמנו כרטיס ונכנסו לגלוש. השעה הייתה בערך 19:30. פתאום אני שומע קריאות ואז ראיתי פשוט גופה, צפה במים, עם הפנים כלפי מטה. הפכתי את הנער, ראיתי שהוא לא בהכרה, במצב אנוש, עם קצף מהפה. העלינו את הנער על הגלשנים ותוך 2 דקות יצאנו מהמים. עד להגעת פרמדיקים וחובשים לחוף ביצעתי בו החייאה, בערך במשך דקה. לאחר מכן הטיפול עבר לגורמים הרפואיים".

זו פעם ראשונה שאתה מציל חיים?

"יוצא לי הרבה מאוד, בכל יום כמעט, להציל אנשים. מקרה כמו המקרה שהיה בשבת, זו פעם ראשונה שהוצאתי ממש גופה מהמים. אין ספק שזה היה מראה מאוד קשה, אבל זה לא יעצור אותי, זה התפקיד שלי ואני מאוד מאמין בו".

עידן קסס, צילום: פרטי
עידן קסס, צילום: פרטי

האם יש לדעתך קשר בין מקרי הטביעות לתקופת בין המצרים, במהלכה יש הנוהגים שלא לרחוץ בים?

"אני חייב לספר שהנערים נכנסו לים הסוער כאשר אין מצילים, בתום שעות הפעילות. אנחנו חוזרים ואומרים למתרחצים: אל תכנסו למים כאשר אין מציל בסביבה. במקרה הזה של הנערים במזל היינו שם וגלשנו, אחרת זה יכול היה להיגמר הרבה יותר גרוע".

בתמונה מימין: עידן ואור שהצילו את הנערים, צילום: כנרת שמרוני

"שיתהפכו עלינו הימים האלה לטובה ולברכה"

הרב לוגסי, מדוע מייחסים סכנה לרחצה בים בתקופה זו של השנה?

"הימים האלה נקראים ימי בין המצרים אלו ימים שמתחילים מי"ז בתמוז ועד תשעה בא"ב, ידועים לאורך כל ההיסטוריה היהודית, שהתקופה הזו הייתה מהמצור בירושלים ועד יום חורבן הבית בעצם תשעה באב, לאורך כל ההיסטוריה אנחנו יכולים למנות מלא אסונות. אם זה ליל הבדולח, פינוי גוש קטיף, הרבה אירועים שקרו בתקופה הזו".

האם יש קשר בין מקרי הטביעה לתקופת בין המצרים, צילום: כנרת שמרוני
האם יש קשר בין מקרי הטביעה לתקופת בין המצרים, צילום: כנרת שמרוני

מה ההסבר לדעתך ומה אסור לעשות בימים אלה?

"בתקופה הזו כל היקום נמתחת עליו מידת דין. אין דבר כזה "אסור" פשוט נשקפת סכנה לא משום שהולכים לים ויש הנאה אלא משום שיש סכנה ובמקום סכנה גזרו רבינו להתרחק. גם אני אומר לתלמידיי אם לא חייב לנסוע אז לא לנסוע בימים האלה, קטל בדרכים, תאונות דרכים אפילו בחדרי המיון ובשירותי ההצלה בים יודעים כי בתקופה הזו יש סכנה גדולה יותר ונערכים בהתאם. כמות הטביעות והאסונות של הים בימים האלה הכי גבוהה ועל כן, בלי קשר לאמונה רוחנית ודתית, זוהי פשוט תקופה לא טובה אז לא כדאי לצאת, להשתזף, לנסוע. אין בזה סימן ברכה".

הרב ישראל ניסים לוגסי, צילום: פרטי
הרב ישראל ניסים לוגסי, צילום: פרטי

מה ההמלצה שלך למי שבוחר בכל זאת לצאת להשתכשך?

"אני רוצה לפנות לכלל האזרחים, בכל זאת לא כולנו אותו הדבר, יש מאמינים יותר ופחות, אנא, אם בחרתם ללכת לים בכל זאת, תנקטו באמצעי זהירות כפל שבעתיים. גם בבריכות עם הילדים, מאוד להשגיח. שיתהפכו עלינו הימים האלה לטובה ולברכה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אטליז משה