יום רביעי , מרץ 3 2021
ראשי / העירייה מציעה הלוואה: "אל תקחו סיכון שלא תוכלו לעמוד בו"

העירייה מציעה הלוואה: "אל תקחו סיכון שלא תוכלו לעמוד בו"

עיריית בת ים חתמה על הסכם עם בנק לאומי למתן הלוואות לתושבים. פרשן לילה כלכלי אלכס קומן מחמיא לעירייה על המחשבה מחוץ לקופסא אך מתריע

אלכס קומן, צילום: יח"צ
אלכס קומן, צילום: יח"צ

על פי הסכם עם בנק לאומי שנחתם ואושר על ידי מועצת העיר ביום חמישי האחרון, יעניק הבנק לתושבי בת ים שבבעלותם דירות בעיר הלוואות בתנאים נוחים לצורך שיפוץ בניינים משותפים.

לפי פרטי ההסכם ההלוואה תהיה על סך 30,000 שקל לדירה ולא יותר מעלות ביצוע השיפוץ הנדרש מבעל/ת הדירה. ההלוואה תועמד לתקופה של עד 120 חודשים (10 שנים) בריבית נמוכה: עבור תקופת  הלוואה מקסימלית של 30 חודשים יעמוד גובה הריבית השנתית על פריים +1 אחוז, עד 60 חודשים – פריים + 1.5אחוז ועד 120 חודשים – פריים + 2 אחוז.

בעיריית בת ים חשבו מחוץ לקופסא, צילום: ירון יצחקוב
בעיריית בת ים חשבו מחוץ לקופסא, צילום: ירון יצחקוב

אחד מיעדיה המרכזיים של עיריית בת ים הוא לעודד התחדשות עירונית, בין אם באמצעות 'פינוי בינוי' או 'תמ"א 38' ובין אם בחיזוק מבנים ושיפוץ חזותי שלהם. כחלק ממדיניות זו חתמה העירייה על ההסכם עם הבנק.

מימוש ההלוואה יתאפשר למי שהינו חבר באגודה לתרבות הדיור ולאחר חתימת האגודה לתרבות הדיור בת ים, המעניקה סל שירותים, ליווי וסיוע לתושבים וועדי בתים.

"שתבוא העירייה ותגיד פה אני מוכנה לתת תמיכה"

פרשן לילה כלכלי, ד"ר אלכס קומן, מספר שגם הוא לקח הלוואה דומה. "קודם כל בת ים, אני חושב שזה אחד המקומות עם הפוטנציאל הכי גדול שלא מוצה. מקום מדהים שמבחינת ערך הנדל״ן שלו הוא כרגע בדיחה. אז אני חושב שזה טוב מה שמציעים. זה לאגודה לתרבות הדיור, שהיא נותנת הלוואות כאלה, אני יודע כי יש לי דירה בתל אביב שהיא נתנה הלוואה כזאת, נראה לי שזה אותם תנאים. מדובר על שיפוץ חזיתות בתים. 30 אלף שקל לדירה זה סכום יפה. אם מדברים על לשפץ בניין שיש בו 6 דירות אז את מדברת על סכום משמעותי. והריביות הן כאלה שהאנשים יכולים לחיות איתן. אולי הם היו צריכים להיות קצת יותר אקטיביים, למשל יותר לקדם את זה?"

מה הכוונה?

"בהמון בניינים הרבה מהדיירים מתחילים להיות שוכרים. אם יש לי דירה ואת שוכרת אותה אין לי שום עניין להשקיע כלום. ולכן יש קושי גדול מאוד לבצע שיפוץ כזה, אלה הבניינים הכי מוזנחים. אם העירייה הייתה יותר אגרסיבית, כמו שקורה למשל בצרפת, שם מגיע פקח מהעירייה שמודיע: אם אתם לא תשפצו, תוך 3 חודשים אתם תפונו. זה הצד של המקל. הצד של הגזר הוא 30,000 אלף שקל, סכום שרוב האנשים יכולים לעמוד בו. איפה שיש אוכלוסיות חלשות, נגיד קשישים במצב מאוד קשה, אז שתבוא העייריה ושתגיד אני מוכנה לתת פה תמיכה".

מהי מפת האינטרסים סביב חוזה כזה?

"לעירייה יש אינטרס שהחזות של העיר תהיה יפה. לתושבים יש אינטרס, לבנק יש אינטרס לתת הלוואות. מזה הם חיים וזה בסדר. עכשיו נשאלת השאלה: הבנק נותן הלוואה, אבל צריך לבדוק איזה ערבויות הבנקים לוקחים מהתושבים. יכול להיות שצריך לבדוק גם בבנקים אחרים. יכול להיות שיהיו תנאים טובים יותר. הרי נורא לקטרג ולהיות להיות ציניים. העירייה עשתה יוזמה שמי מהתושבים רוצה, היא דאגה שיהיה להם כלי, אם הם רוצים לשפץ את הבתים. בתנאים שלה, כעירייה, נראו בסדר".

מה דעתך כפרשן כלכלי?

"מי שרוצה לשפץ וצריך הלוואה, יתכבד ויבדוק את התנאים שמציעים לו גם בבנקים אחרים. יכול להיות שתקבלו תנאים יותר טובים או פחות. בדקו את הערבויות שאתם נדרשים לתת. הרי אף אחד לא נותן כסף סתם. יכול להיות שתצטרכו לקחת כמשכנתא על הנכס. רק דבר אחד אל תעשו, אל תקחו סיכון שלא תוכלו לעמוד בו, במקרה הזה כולם מפסידים, בעיקר הדיירים. הרי אפשר להיות יותר יצירתיים, למשל הלוואות שהעיריה לוקחת על עצמה חלק מהסיכון. אם את לוקחת הלוואה של 30,000 שקל ולא יכולה להחזיר, אז אני ערב ל-15,000 אלף שקל. אנחנו חיים במציאות נורא צינית אבל חייבים להחמיא: מישהו פה חשב מחוץ לקופסא. צריך לעודד חשיבה מחוץ לקופסא".

תגובת עיריית בת ים: "כעיר שרואה חשיבות גדולה בקידום ההתחדשות העירונית, בין אם בתהליכי תמ״א ופינוי בינוי ובין אם בשיפוץ בניינים או מתחמים, אנחנו מעמידים לשירות תושבינו מגוון של פתרונות, ייעוץ, ליווי וסיוע. לצד הרחבת השירותים הניתנים במסגרת תרבות הדיור פתחנו השנה בשיתוף משרד הבינוי והשיכון את המנהלת להתחדשות עירונית, ונמשיך לפעול על מנת להרחיב את היצע הסיוע והמענים לטובת תושבינו".

(סייעה בהכנת הכתבה: גלי דאו)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

רופאי שיניים בעיר בת ים - המומלצים

רופאי השיניים שכדאי להכיר בבת ים לשנת 2021