יום חמישי , יולי 9 2020
ראשי / סוף לנרגילות במרפסת: בעקבות תלונת זוג הפנסיונרים הוגשה הצעת חוק

סוף לנרגילות במרפסת: בעקבות תלונת זוג הפנסיונרים הוגשה הצעת חוק

מאבקם המשפטי של חיים ורותי אליאס מחולון שנלחמים על זכות לנשום אוויר נקי בביתם, קיבל השבוע חיזוק בצורת הצעת חוק שהגיש חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד

הזוג מחולון ומלחמתו בנרגילה, צילום אילוסטרציה
הזוג מחולון ומלחמתו בנרגילה, צילום אילוסטרציה

חיים ורותי אליאס מרחוב יגאל ידין בחולון, בסך הכל רוצים לשאוף אוויר נקי בביתם ולשבת במרפסת אך אינם יכולים כבר שלוש שנים. חיי השניים הפכו לסיוט לאחר שעברו לדירה הסמוכה שכנים שנוהגים, לדברי השניים, לעשן סיגריות ונרגילות “ללא הפסקה” במרפסת. העשן, לדבריהם, חודר לביתם וגורם להם לבחילות, לכאבי ראש ופוגע בבריאותם ובאיכות חייהם. בימים אלו הם מנהלים מאבק משפטי בנושא.

לצד הזוג אותם מיצג עורך הדין אסף אמון התייצב השבוע חבר הכנסת יהודה גליק, אשר הגיש הצעת חוק חדשה שתאסור על עישון בשטחים משותפים בתחום הבית המשותף, אם הדבר עלול לגרום לנזק או לחוסר נעימות עבור אדם אחר. הקנס על הפרת החוק, על פי דיווח של “ישראל היום”, צפוי לעמוד על 14,400 שקל.

יעניין אותך גם

להנכיח את חוסרן: הסטודנטים עיצבו אנדרטה לעמותת יד לשיריון

המציג הינו רופא: הקמפיין החדש בוולפסון לחיזוק הקשר עם המטופלים

עורך הדין אסף אמון, צילום: יח"צ
עורך הדין אסף אמון, צילום: יח"צ

“אחר כך ישאלו איך לא עשינו זאת קודם”

בחודש מרץ בית המשפט המחוזי ידון בהרכב של שלושה שופטים בשאלה האם דייר זכאי לבקש משכנו שלא לעשן במרפסת. התביעה מגיעה מבני הזוג רות אליאס (68) וחיים אליאס (75).

את בני הזוג מייצג כאמור עורך הדין אסף אמון, שנולד וגדל בחולון. עורך הדין אמון שעוסק בין היתר בתחום איכות הסביבה, נחלץ לעזרתם לאחר שבית משפט השלום דחה את תביעתם ואף קבע כי עליהם לשלם 10,000 שקל הוצאות לצד השני. בראיון, מספר עוה"ד אמון כיצד מצוקתם של בני הזוג נגעה לליבו והחליט לשנות את המציאות הקיימת. “לאחר שהם פנו אליי הבנתי את גודל המצוקה וכי מדובר במקרה של דיני נפשות. לבני הזוג אין לא לברוח מן עשן הסיגריות, הם אינם יכולים לפתוח חלון או לעשות שימוש במרפסת, ממש כלואים בביתם מה שהפך את חייהם לגיהנום. לפי פרסומים של משרד הבריאות מתים בישראל כל שנה 8,000 איש מנזקי עישון ובחישוב פשוט בכל שעה מת אדם בגלל נזקי העישון. מדובר כאן על נזק ממשי שאף עלול להוביל למוות”.

התבקשת לכתוב את הצעת החוק עבור ח”כ יהודה גליק, זה משהו שעשית בעבר?

“חשוב לציין כי הצעת החוק נוסחה על ידי עוה"ד עמוס האוזנר ועל ידי. על שמו של עוה"ד האוזנר נרשמו תקדימים בכל הנוגע למלחמה בנזקי העישון וביחד ניסחנו הצעת חוק לטובת אזרחי מדינת ישראל. לא מדובר כאן על תיק רגיל, אלא מדובר על זכותו הבסיסית של אדם לשאוף אוויר נקי בביתו שלו, יתרה מכך, על הזכות לבחור לחיות חיים בריאים. הזכות לחיים של בני הזוג גוברת על הזכות של שכניהם להזיק לעצמם בביתם. הצעת החוק נועדה למנוע מכל אותם שכנים לעשן בחדר המדרגות, לובי, חניונים, מעלית וכן במרפסות במידה והעשן חודר למרפסות סמוכות. רק לאחרונה, בחודש מאי 2018, משרד הבריאות הרחיב את הצו האוסר לעשן במקומות ציבוריים ואכן כיום אסור לעשן בבתי חולים, רשויות מקומיות, בריכות שחייה, מתקני ספורט, גני שעשועים, מגרשי כדורגל, תחנות אוטובוס ועוד. מה שטרם הוסדר בחקיקה אלו הם הבתים המשותפים- ומכאן הצעת החוק”.

לדברי עורך הדין בכל שעה מת מישהו מעישון, צילום אילוסטרציה
לדברי עורך הדין בכל שעה מת מישהו מעישון, צילום אילוסטרציה

איך זה בשאר העולם?

“רק לאחרונה נחקק חוק פדרלי בארה"ב הקובע כי חל איסור לעשן בבתי הדיור הציבורי ברחבי המדינה, ומי שיפר את האיסור עלול למצוא את עצמו מפונה מביתו. חשוב להדגיש, האיסור חל על כל המרחב הבנוי והפתוח. מי שמעוניין לעשן עליו לעשות זאת במרחק של לפחות 25 רגל (כ-8 מטרים) מן הבניין. אני סבור כי לאור האמנה הבינלאומית למניעת עישון שמדינת ישראל אישררה בשנת 2005, אנו צפויים לשינויים נוספים שיהיה בידיהם כדי לצמצם את נזקי העישון ואף ימנעו מאנשים לא מעשנים סיכון למוות מיותר. כפי שבעבר היה נהוג לעשן בטיסות, תחבורה ציבורית, בתי קולנוע ומסעדות, והיום זה נראה לנו מוזר- כך בעוד מספר שנים הצעת החוק תהפוך לנורמה מקובלת, ומכאן אני סמוך ובטוח שרבים ישאלו איך לא עשינו זאת קודם”.

מה הבעיה העיקרית באשר לעישון במרפסת?

“חשוב להבין, המרפסת אומנם נמצאת מחוץ לבית, אך זה לא אומר שניתן לעשות שם ככול העולה על רוחנו. כפי שלא נהוג להתערטל במרפסת, לזרוק אשפה מהחלון, או להדליק מנגל ללא כיסוי, כך גם לא מקובל לעשן סיגריות או נרגילות בצורה שעשויה לפגוע בשכן הגר בסמוך. תקנות למניעת מפגעים בנושא רעש, קובעות הגבלות בשעות הצהריים ובלילה, גרמו לאנשים לכבד את הזולת ולנהוג על פיהם, אך בנושא העישון התקנות אינן קיימות. ההבדל המהותי בין רעש, השלכת פסולת וכדומה לבין עשן סיגריות הוא שהראשונים אמנם גורמים לפגיעה באיכות חיינו אך אינם מובילים למוות".

"אנחנו תלויים לגמרי ברצון של השכנים"

בשיחה עם חיים אליאס הוא מספר על חיים שהפכו לסיוט מתמשך: "פנינו לאגודה לתרבות הדיור והם שלחו אותנו לערכאות משפטיות. בתגובה קיבלנו עשרת אלפים שקל קנס. יש לנו בת חולת אסטמה, היא שנים לא מבקרת אצלנו בשבת. בפעם האחרונה שהיא הגיעה אלינו, לפני שנה, היא נאלצה להתפנות לבית החולים מכיוון שהעשן חנק אותה. מדובר במשפחה שמעשנת מספר ראשי נרגילות ביום ואינספור סיגריות, הריח נספג בריהוט הגן על המרפסת, אי אפשר להניח שם כריות. אנחנו תלויים לגמרי ברצון של השכנים".

אליאס, שעסק שנים בעשיה ציבורית רחבת היקף ואף נבחר להשיא משואה ביום העצמאות לשנת 1994, שנת איכות הסביבה, מאוכזב מטיפול הרשויות במקרה. "אני אדם בן 75, לא מגיע לי להיסחב בבתי משפט בגלל שאני רוצה לנשום אוויר נקי. אפשר לכתוב על סיפור החיים שלי עשרה ספרים על כל הדברים שנתתי למדינה, אני רוצה לסיים את החיים שלי בחופש ולא כאדם כלוא".

אם תתקבל הצעת החוק קנסות כבדים יושתו על המעשנים, צילום אילוסטרציה
אם תתקבל הצעת החוק קנסות כבדים יושתו על המעשנים, צילום אילוסטרציה

"מי שלא מעשן זה עולם ומלואו עבורו"

בדברי ההסבר לחוק שהגיש חבר הכנסת גליק נכתב כי: "גם האמנה הבינלאומית למניעת עישון שישראל אשררה, וגם בתי המשפט, חוזרים ומדגישים את הזכות הבסיסית לנשום אוויר נקי מרעלי הסיגריות, זכות שכיום אדם אינו מקבל בדירתו שלו במקרה שעישון שכניו גורם למטרד אצלו בדירה"

חבר הכנסת גליק מסביר את חשיבות החוק שיזם. "אתה לא מצפה ששכן שלך יגדל זבל אורגני. ישראל חתומה על אמנה לנשימה של אוויר נקי. אנשים שמעשנים לא מבינים את זה, מי שלא מעשן- זה עולם ומלואו עבורו. מדובר בחוקר מאד בסיסי, החוק לאוויר נקי".

3 תגובות

  1. שיהיה להם בהצלחה. המעשנים מסריחים כל מקום שהם נמצאים בהם ועוד בחוצפתם יוצאים מהחלון והמרפסת ד
    כדי לא להסריח את הבית שלהם בלי שאכפת להם מהסרחת בית השכן.
    השאלה היא איך יאכפו את החוק ? שוטר ישב בבית של המתלונן עד שהמעשן יעשן ?

  2. עצומה להגבלת עישון בדירות/בתי מגורים וסביבתם
    https://www.facebook.com/petition111

  3. להבנתי במרץ 19 יהא דיון בדבר עישון במרפסות . האם ישנה פעולה שאזרחים המעוניינים יוכלו לעשות על מנת שבסופו של דבר תהא החלטה לאסור על עישון במרפסות אולי כבר בדיון הנוכחי ? והיה ותהא החלטה לאסור , איך שכן יוכיח עישון ? האם יצלם , יקח את העשן כהוכחה ?! איך בדיוק תתבצע האכיפה ? אולי במקום , אפשר שתהא הצעת חוק לאסור יבוא ומכירת כל סוגי הסיגריות בארץ !!! לטעון 1. כי שואפים להיות כמו אירופה , 2. זהו סם וסמים הם אסורים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אטליז משה