יום חמישי , אוגוסט 13 2020
ראשי / לא רק שוקו ולחמניה: הקייטנות שישנו לילד שלכם את החיים

לא רק שוקו ולחמניה: הקייטנות שישנו לילד שלכם את החיים

קייטנות המסייעות בהתמודדות עם בעיות קשב וריכוז, עם פחדים ואפילו עם בעיות עור. הצצה לפעילויות קיץ מיוחדות המציעות לילדינו ים של ערכים מוספים, לכל החיים

קייטנת הגלישה בבת ים, צילום: פרטי
קייטנת הגלישה בבת ים, צילום: פרטי

קייטנה זה לא רק בייביסיטר. החופש הגדול כבר בעיצומו ואלפי ילדים מבלים יום יום במסגרות הקיץ שבחרו הוריהם. עבור מקצת הילדים ההשתתפות בקייטנות מיוחדות, המותאמות לצרכיהם, עשויה להתברר כמשנת חיים במהלך שנות התבגרותם. יצאנו לחפש קייטנות עם ערך מוסף, חזרנו נפעמים מהתרגשות.

"התוכנית משתנה לפי מצב הרוח של הים"

עופר בינשטו (48) מקים ומדריך קייטנת הגלישה בחוף הסיפלאס בת ים

איך נולדה הקייטנה: " אני ושותף שלי אייל הקמנו את הקייטנה לפני 10 שנים מתוך רצון להביא את הערכים של הים לילדים באיזור בת ים חולון, שנינו בת ימים ומורים לימאות.

איפה מתקיימת הפעילות: "בחוף הסיפלאס יש לגונה טבעית ואת רוב הפעילויות אנחנו מקיימים שם כי זה ממש כמו בריכה, ניתן ללמד שם את הבסיס של כל ספורט אתגרי ימי".

לומדים ערכים בים, צילום: פרטי
לומדים ערכים בים, צילום: פרטי

סדר היום: "מגיעים בשמונה וחצי בבוקר, הילדים מתארגנים עם הציוד שלהם שאיתו הם יורדים למים ומתחילים. יש תוכנית שמיועדת לכל מחזור אך היא משתנה לפי מצב הרוח של הים. כל יום הוא יום אחר. יש פעמים שיש יותר רוח, המים גבוהים מדי, ים שקט או שטוח, זה משתנה. לפעמים אנחנו קולעים ויודעים מראש ולפעמים יש שינויים ואנחנו מתאימים את הפעילות. זה יכול להיות פעם צלילה, גלישת רוח, שייט במפרשיות, בוגי, חתירה בקייקים משחקי חוף, מה לא".

ההורים לא חוששים לשלוח את הילדים לים?

"קודם כל אנחנו מחויבים לנהלים מסוימים מטעם משרד החינוך והרשות בנושא בטיחות וביטחון של הילדים. מעבר לזה אנחנו מנסים להקנות להם ערכים שקשורים בימאות. אם זה קודם כל ראייה רחבה יותר של הדברים, עזרה הדדית, שיתוף פעולה, ראיית האחר דברים שהם מאוד חשובים להתפתחות של ילד, נער ובכלל כבן אדם. אלו דברים שלא מקבלים בקייטנות אחרות. מעבר לחינוך הימי אנחנו מקנים להם כישורי חיים, והתמודדות עם פחדים ואתגרים.מדובר בכ-10 ילדים בקבוצה, מהשעה שמונה וחצי עד אחת כי לאחר מכן השמש מאוד חזקה, חם וקשה להעביר את הפעילות".

בתור מדריך, אתה לא חושש להיכנס עם 10 ילדים לים?

"גם בתור מורה וגם בתור מנהל אני מאוד מפחד שיקרה משהו לילד אבל בגלל שאנחנו חיים את הספורט האתגרי כל כך הרבה שנים אנחנו יודעים לצפות את הסכנות מראש. אם יש צורך להקטין את הפעילות כי הים יותר סוער, יש מורים שנמצאים לעזרת הילדים. אנחנו מנסים לחשב תמיד את הסיכון מראש וכך מקטינים את הפציעות. בעשר שנים היה לנו רק ילד אחד שפתח את הגבה ואנחנו באמת, באמת מקפידים שכולם יחזרו כמו שהם הגיעו. וזה גם חלק מהתדרוך בוקר שלנו".

ילדי בת ים חוגגים בחופש הגדול, צילום: פרטי
ילדי בת ים חוגגים בחופש הגדול, צילום: פרטי

"הבטחון העצמי עולה פלאים בזכות הקייטנה"

סתיו, משתתף בקייטנה של אגודת הפסוריאזיס, שהופך למדריך

ים המלח עוזר לחולים גם כטיפול מניעתי
ים המלח עוזר לחולים גם כטיפול מניעתי

איך הגעת לקייטנה: "לפני 6 שנים שמעתי עליה מרופא עור. הגעתי והיה לי  מאוד מוזר. זה פורמט נורא מיוחד. בני נוער, מכל הארץ, בגילאים צעירים יחסית, גם ילדים קטנים, בני  8 ואפילו פחות, עם בני נוער עד גיל 18. באמת רצועת גילאים נורא רחבה. שבאים מרקעים שונים. הכרתי חבר ערבי נוצרי משפרעם. יש תחושה של אחדות, יש ילדים ערבים נורא נחמדים, דתיים, חילוניים, התחושה היא של גיבוש. מרגישים כמו משפחה נורא מהר, והקייטנה נורא נורא תומכת בילדים צעירים, שלא יודעים מה זה פסוריאזיס ומתביישים".

אתה יכול לספר קצת על המחלה?

"פסוריאזיס זו מחלת עור כרונית, שאינה מדבקת. היא מתפרצת מסיבות שונות בין היתר סטרס. הטיפול הוא שנוסעים לים המלח. הוא עוזר בהחלמה וגם כאקט מניעתי. אם אתה מטופל, המצב של המחלה ישתפר לאורך התקופה ויש מקרים שיש שיפורים משמעותיים. הטיפול נעשה באמצעות טיפול בשמש של ים המלח, בגלל שה המקום הכי נמוך בעולם, אז האוויר שם מסנן את קרינת השמש בצורה פחות מסוכנת. את הקייטנה מלווים גם רופאי עור שדואגים לבריאות הילדים בנוסף לצוות ההדרכה שדואגים שהילדים ישתו יהיו בריאים. מגיעים אליה ילדים מכל העולם".

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית, צילום אילוסטרציה
פסוריאזיס זו מחלת עור כרונית, צילום אילוסטרציה

במה תורמת הקייטנה לילדים הסובלים מהמחלה?

"קודם כל הילדים מקבלים חברים לכל החיים. תמיכה, הרבה חום ובטחון מילדים שמכירים את המחלה. מקבלים כלים להתמודד איתה ביום יום. סיבה נוספת היא שהטיפול הזה נעשה לטווח ארוך הקייטנה נמשכת כשבועיים וחצי, שזה הרבה זמן, וזה נותן מסגרת כי לא כל ההורים יכולים לרדת לים המלח לפרק זמן כזה.  בגדול, כל מי שהולך לשם, הבטחון העצמי שלו עולה פלאים".

איפה ישנים?

"הקייטנה מונה 40 או 50 ילדים. הלינה נעשית במלון, במסגרת פנסיון מלא. בדרך כלל זה 2 ילדים בחדר, תנאים טובים מאוד. הילדים דואגים מאוד אחד לשני ונמצאים בתקשורת טובה מאוד. החלוקה לבנים ובנות משתנה. בשעות השיזוף יש הפרדה בין בנים לבנות. חשוב להגיד שהקייטנה נעשית במסגרת האגדוה הישראלית לפסוריאזיס והכל נעשה בהתנדבות מלאה. בגלל שהייתי חניך הרבה שנים ובאופן טבעי הצטרפתי לצוות ההדרכה ובסופו של דבר זה נעשה בשביל ילדים".

ומה בערבים?

"יש הרבה מאוד הפעלות. למשל טיולי ג׳יפים, רואים סרטים, סדנאות אמנות, דיונים מעגלי שיח, מביאים הצגות, מהבחינה הזאת אין רגע משעמם".

קייטנת אקי"ם בבת ים, צילום אילוסטרציה
קייטנת אקי"ם בבת ים, צילום אילוסטרציה

"הם צריכים את הקייטנה הזו יותר מכל אחד"

אילנה נגר, מנהלת קייטנת אקי"ם בת ים

על הקייטנה: "מדובר בקייטנה שפועלת כבר מספר שנים לאנשים עם מוגבלות שכלית. מדובר בכ-100 חניכים בכל שנה בימי הקיץ. הקייטנה תמשך כ 10 ימים בהם יתקיימו מגוון פעילויות". הקייטנה תיפתח ב-29 ביולי ותימשך עד 9 באוגוסט.

מה נשתנה: "השנה היא שנה מיוחדת בה אנו מצרפים לקייטנה גם בעלי מוגבלויות פיזיות, סיעודיים, מתוך המחשבה שצריך להכליל את כולם ככולם, כמו שרצינו קייטנה לאנשים עם מוגבלויות בתפקוד גבוה, כך גם נרצה עם בעלי מוגבלויות בתפקוד נמוך, בתור אמא לילדה כזו, אני יכולה להגיד שהם צריכים את הקייטנה הזו יותר מכל אחד אחר. זה מה שישנה השנה את הקייטנה שלנו, בעקבות שדרוג הקייטנה קיימנו ערב התרמה מדהים בו הצלחנו לגייס סכום כסף, בעיקר בשביל הסעות לילדים, לצערי מאוד יקר הסיפור של ההסעות המותאמות לכיסאות גלגלים ונכים".

למידה תוך כדי רכיבה, צילום: באדיבות בית הספר לרכיבה מקווה ישראל
למידה תוך כדי רכיבה, צילום: באדיבות בית הספר לרכיבה מקווה ישראל

"היחידי שלא ייפול מהסוס זה מי שלא עולה עליו"

מנהל בית הספר לרכיבה מקווה ישראל בחולון על פעילות הקיץ

מה עוברים הילדים בקייטנת הרכיבה?

"כל השנה אנחנו מלמדים ילדים לרכב ולטפל בסוסים. בחופש הגדול אנו פועלים כחוג משעות הבוקר עד הצהריים, בקבוצות של עד 10 חניכים. לכל 5 ילדים יש מדריך רכיבה ומספר עוזרי מדריך. החוגים הם חוגי רכיבה ספורטיביים שנותנים לילדים ערכים של טיפול בסוס וברכיבה עצמה הם לומדים את סגנונות הרכיבה בקפיצות ואמנותית".

איך נראה סדר היום?

"כל ילד מטפל בסוס מסוים, מנקה ומאכיל אותו, מכין אותו לרכיבה לילדים הקטנים יש סוסים קטנים ולגדולים סוסים גדולים, אחרי שהכינו את הסוסים הם יוצאים לרכיבה לומדים לבצע תרגילים".

בית הספר לרכיבה מקווה ישראל בחולון, צילום: באדיבות בית הספר
בית הספר לרכיבה מקווה ישראל בחולון, צילום: באדיבות בית הספר

איך בעצם טיפול ורכיבה על סוסים עוזרים לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז?

"קודם כל הקשר עם הבעל חיים עצמו, לומדים לתקשר איתו עם סבלנות. האינסטינקטים של הסוס מאוד מתאימים לילדים כאלה. לדוגמא, אם הילד הוא מאוד אימפולסיבי ומכה בסוס או נותן לו בעיטה זה בעצם מה שמדרבן את הסוס, ברגע שהוא רואה שאחרי המעשה שלו הסוס לא מגיב כמו שהוא רגיל שמגיבים, הילד משליך את זה גם לחיים והאימפולסיביות פוחתת. בנוסף, אנחנו עובדים איתם על סדר פעולות מסוימות. הוא לומד לעשות אותן בדרך הנכונה. ברכיבה צריך לפנות ימינה, לעשות את זה בסבלנות לא בכוח מדיי, להקשיב למדריך. המדריכים הם מיומנים לרכיבה טיפולית אנחנו עובדים עם קופות החולים".

זה לא מפחיד להיות אחראי על ילדים שרוכבים על סוסים?

"תמיד יכול לקרות משהו, אני לא מפחד כי קודם כל אנחנו מתאימים את הסוסים לילדים שרוכבים עליהם הן מבחינת הגדול והן מבחינת האישיות גם של הסוס וגם של הרוכב, הסוסים נמצאים אצלנו המון שנים הם סוסים מאוד רגועים וכמו שאמרתי יש לנו מדריכים מאוד מקצועיים ומיומנים. האפשרות שילד ייפול מהסוס תמיד קיימת, היחידי שבטוח לא ייפול מהסוס זה מי שלא עולה עליו".

 

תגובה אחת

  1. קייטנה מדהימה ומומלצת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

אטליז משה